منو
09138663156

نحوه گرمایش راکتور های تحت فشار

بسیاری از فرایندهای شیمیایی که در راکتورهای تحت فشار اتفاق می افتد نیاز به شرایط دمایی خاص دارد. و اغلب بین دمای 100 تا 250 درجه اتفاق می افتند. در یک راکتور تحت فشار نحوه ی گرمایش راکتور و توزیع دما بسیار مهم است. راکتور تحت فشار یا حتی راکتور اتمسفریک به روش های مختلف گرم می شود که به آنها اشاره ای می کنیم :

1- گرمایش با المنت برقی

یکی از شیوه های رایج گرمایش راکتور استفاده از المنت های برقی به شکل کمربند حرارتی (معمولا سرامیکی) و یا المنت داخلی (معمولا U شکل یا کویل) می باشد که با توجه به ابعاد در دسترس و حجم سیال داخلی راکتور توان المنت محاسبه می گردد. المنت می تواند به صورت مستقیم در سیال فرو رفته و آن را گرم کند یا در جداره خارجی نصب و بصورت غیر مستقیم راکتور را گرم کند. حتی ممکن است المنت حرارتی برقی ابتدا سیال واسط مثل روغن حرارتی را گرم کند و اتقال حرارت بین روغن و راکتور انجام شود.

هیتر راکتور تحت فشار

2- گرمایش با بویلر روغن داغ

یکی ازشیوه های متداول در راکتور استفاده از بویلر یا هیتر روغن داغ است. اگر روغن در محدوده دمای جوشش کار کند به آن بویلر روغن داغ گفته می شود. دامنه دمایی برای روغن های مختلف متفاوت است. روغن های حرارتی معمول تا دمای 200 درجه در شرایط اتمسفر کار می کنند و تحت فشار معمولا به دمای 250 می رسند. استفاده از روغن های سیلیکونی در دماهای بالاتر رایج است. (که البته کمی گران هستند)

3- گرمایش با بخار

گرمایش با بخار نیز در راکتورهایی که سایز بزرگ دارند و دمای کاری پایین است رایج است. در صورت استفاده از این روش، محاسبات مربوط به جدارها باید به درسی انجام شود تا از گسیختگی جداره و صدمات مالی و بدنی جلوگیری شود. در گرمایش با بخار معمولا مخزن دو جداره ساخته می شود و گاهی بخار مسقیما وارد راکتور می شود.

 

مطالب مرتبط
کوپلینگ مغناطیسی 2 دقیقه

کوپلینگ مغناطیسی برای راکتورهای تحت فشار

zps

کوپلینگ مغناطیسی در راکتورهای تحت فشار یک راکتورهای تحت فشار معمولا مجهز به همزن (agitator) است. شافت این همزن می بایست به یک موتور الکتریکی متصل گردد یا به شفت خروجی گیربکس کوپل شود. در فشارهای بالا آب بندی شفت همزن به سادگی امکان پذیر نیست و استفاده از روش های معمول آب بندی کارآ […]

پره راکتور با شفت توخالی 4 دقیقه

فرم پروانه در راکتور تحت فشار

zps

پروانه راکتور تحت فشار طراحی و ساخت پروانه راکتور به پارامترهایی نظیر توان (horsepower)، ویسکوزیته (viscosity,)، سرعت بحرانی (critical speed) نوع جریان و … بستگی دارد. پارامتری که در راکتورهای تحت فشار بیشتر مد نظر است نحوه ی اختلاط و نوع مواد داخل راکتور است. در ادامه بحث نوع جریان و کاربرد هر پروانه با […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *